Ak nechcete, aby vaša tvorba končila kdesi v šuplíkoch alebo zabudnutá na povale, máte viac-menej dve možnosti. Publikovať formou blogov, prípadne si vytvoriť tzv. e-book a pokúsiť sa svoju tvorbu šíriť pomocou internetu. Druhou možnosťou je klasická tlačená kniha.
Treba povedať, že Slováci ostali verní tradičným papierovým knihám – radi si v nich listujú či privoniavajú k typickej vôni papiera a tlačiarenskej farby. Trh s elektronickými knihami sa u nás (zatiaľ) nerozvinul do podoby, ktorá by bola pre autorov kníh dostatočne atraktívna. Možno aj preto každý autor túži, aby jeho tvorba bola zhmotnená do klasickej knižnej podoby, ktorú poznáme už celé stáročia.
Avšak tlač knihy je, samozrejme, finančne oveľa náročnejšia, a to je jeden z dôvodov, prečo to začínajúci alebo amatérski spisovatelia častokrát vzdajú a ich tvorba napokon zostáva nevydaná. Dnes už ale existujú také technológie, ktoré umožnia vytlačiť knihu aj vo veľmi malom počte kusov a naplnenie sna o vydaní vlastnej knihy nemusí byť až také náročné. A to ani z technického, ani z finančného hľadiska.
Poďme sa teda bližšie pozrieť, aké sú dostupné možnosti v prípade, že chcete svoju literárnu tvorbu pretaviť do klasickej voňavej knihy.
Ofsetová tlač je v súčasnosti už na naozaj vysokej úrovni a veľmi veľa procesov je automatizovaných a zdigitalizovaných, čo, samozrejme, znižuje náklady na tlač a tiež skracuje čas, ktorý je potrebný na vyhotovenie zákazky. Stále však treba počítať s tlačovou prípravou, hlavne s vyhotovením tlačových platní. Počet platní závisí od počtu strán, keďže na jednu platňu sa zmestí len určitá časť knihy – podľa toho, aký veľký formát dokáže stroj vytlačiť. T. j. čím hrubšiu knihu máte, tým viac platní sa pri tlači spotrebuje. Ich cena sa, pochopiteľne, započítava do celkovej kalkulácie a stáva sa fixným nákladom. Nezáleží na tom, či budete tlačiť sto výtlačkov kníh alebo tisíc, tento náklad zostáva nemenný pri akomkoľvek počte výtlačkov. Toto je hlavný dôvod, prečo sa ofsetová tlač z ekonomického hľadiska neoplatí, ak plánujete vydať len akúsi limitovanú edíciu pre okruh vašich známych, prípadne väčší náklad nie je vo vašich finančných možnostiach.
Na druhej strane je ofset oveľa výkonnejšou technológiou, a to hlavne z pohľadu rýchlosti tlače. Tiež má oveľa menšie limity pri formátoch, typoch väzieb a aj ponuka papierov je (zatiaľ) značne širšia. Ak to s vydaním svojej knihy myslíte naozaj vážne a počítate aj s plošnou distribúciou a predajom v kníhkupectvách, ofsetová tlač ostáva nateraz jedinou technológiu, ktorá bude dávať zmysel.
Digitálna tlač sa neustále vyvíja a môžeme povedať, že každým rokom sa posunie o poriadny kus vpred. To, čo bolo pred pár rokmi prakticky nepredstaviteľné, je dnes už úplne bežná prax. Metalické farby, tlač bielou, glitre, 3D efekty – to všetko je dnes možné vytvoriť aj pomocou digitálnej tlače a na strojoch, ktoré napriek obrovskému pokroku pripomínajú klasické kopírky, ktoré poznáme z kancelárií. To umožňuje vytvárať naozaj kreatívne návrhy knižných obálok, a to aj v prípade, že náklad bude limitovaný.
Samozrejme, zostávajú aj niektoré obmedzenia, medzi ktorými sú hlavne formát papiera, rýchlosť tlače, ktorá nedosahuje rýchlosť klasického ofsetu, prípadne ďalšie obmedzenia pri určitých typoch knižných väzieb a podobne. Tu má určite zmysel zisťovať si aktuálnu dostupnosť, pretože s každou ďalšou technologickou výstavou prichádzajú poprední výrobcovia s prevratnými novinkami. Na druhej strane je však otázna dostupnosť tých najnovších technológií na Slovensku…
V každom prípade platí, že rozvoj technológií môžeme pozorovať pri ofsete aj pri digitálnej tlači. Preto je pomerne ťažké odhadnúť, kedy sa oplatí digitál a kedy už má väčší zmysel práve ofset. Vždy je dobré nechať si pripraviť na porovnanie kalkulácie na obidva spôsoby tlače, prípadne sa s niekým kompetentným poradiť.
Nech už ste si na tento článok klikli len tak zo zvedavosti, alebo skutočne plánujete vydať svoju vlastnú knihu, veríme, že sme aspoň o malý kúsok rozšírili váš okruh poznatkov.
Ak potrebujete poradiť ohľadom vydania knihy alebo máte nejaké otázky z tejto problematiky, kľudne nám napíšte na e-mail: rukopis@inspirapublishing.eu.
Ďakujeme vám, že (nás) čítate… 🙂